Aktivt företag
Dusty May Art & Ink. AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tatueringsverksamhet, design av klädesartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Arrendatorsvägen 15
- C/o
- KontorsKliniken AB
- Postnummer & ort
- 14162 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Dusty May Art & Ink. ABReg 2013-12-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
160 tkr
▲ 4,2 %Årets resultat
26 tkr
▼ 50,0 %Tillgångar
125 tkr
▼ 7,7 %Eget kapital
103 tkr
▲ 0,7 %Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
120 tkr
▲ 0,1 %Totala skulder
22 tkr
▼ 33,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 159 668 | 153 270 | 36 000 | 285 000 | 555 117 |
| Övriga externa kostnader | 65 697 | 53 032 | - | - | 179 451 |
| Personalkostnader | 60 081 | 38 630 | - | - | 261 053 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 29 132 | 49 413 | - | - | 98 013 |
| Resultat e. fin. poster | 29 317 | 51 935 | −45 000 | −19 000 | 98 009 |
| Resultat före skatt | 29 317 | 51 935 | - | - | 98 009 |
| Årets resultat | 25 984 | 51 935 | - | - | 77 819 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 124 757 | 135 123 | - | - | 358 978 |
| Kassa & bank | 120 230 | 120 151 | - | - | 327 112 |
| Summa tillgångar | 124 757 | 135 123 | - | - | 358 978 |
| Eget kapital | 102 659 | 101 975 | - | - | 209 103 |
| Långfristiga skulder | 9 387 | 2 395 | - | - | 77 967 |
| Kortfristiga skulder | 12 711 | 30 753 | - | - | 71 908 |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 75,0 % | 33,0 % | 40,0 % | 58,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,2 % jämfört med 2024, till 160 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 16,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 40,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−26,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
160 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB