Aktivt företag
Dzamic Media & Manus Produktion AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget ska erbjuda konsulttjänster inom radio-, tv- och podcastproduktion samt andra närliggande verksamheter. Även bedriva och utveckla manuskonstruktion, moderator-, konferencier-, föreläsar-, jouranlistik- och krönikörtjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 november 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 60100 Radiosändning och distribution av ljudinspelningar
- Bransch (SNI)
- SNI 60200 Planering och sändning av tv-program samt distribution av video
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Andréegatan 10B
- C/o
- c/o Susanna Dzamic
- Postnummer & ort
- 21149 MALMÖ
- Registrerat namn
- Dzamic Media & Manus Produktion ABReg 2017-11-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
666 tkr
▲ 7,2 %Årets resultat
-98 tkr
▼ 345,4 %Tillgångar
441 tkr
▲ 49,1 %Eget kapital
37 tkr
▼ 72,5 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
85 tkr
▼ 51,9 %Totala skulder
404 tkr
▲ 150,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 666 461 | 621 580 | 663 387 | 707 358 | 940 847 |
| Övriga externa kostnader | 467 458 | 115 541 | 104 312 | 119 863 | 119 405 |
| Personalkostnader | 299 538 | 465 095 | 691 145 | 605 581 | 551 115 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −96 220 | 40 944 | −132 070 | 100 894 | 329 817 |
| Resultat e. fin. poster | −97 562 | 39 758 | −133 239 | 100 453 | 329 610 |
| Resultat före skatt | −97 562 | 39 758 | −133 239 | 100 453 | 329 610 |
| Årets resultat | −97 562 | 39 758 | −133 239 | 79 219 | 258 049 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 441 401 | 296 046 | 282 952 | 672 063 | 570 428 |
| Kassa & bank | 85 158 | 177 212 | 127 564 | 413 536 | 529 304 |
| Summa tillgångar | 441 401 | 296 046 | 282 952 | 672 063 | 570 428 |
| Eget kapital | 37 042 | 134 603 | 94 845 | 428 084 | 348 865 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 404 359 | 161 443 | 188 107 | 243 979 | 221 563 |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 45,0 % | 34,0 % | 64,0 % | 61,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 7,2 % jämfört med 2023, till 666 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 98 tkr, en nettomarginal på −14,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut, ned från 64,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, radiosändning och distribution av ljudinspelningar (SNI 60100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−14,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−14,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,3 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
666 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB