Aktivt företag
E Jansson Montage AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva montage av solcellspaneler med tillbehör och därmed förenlig verksamhet. Kommer arbeta större delen av Sverige då vi för det mesta kommer resa inom arbetet.
- Registrerat
- 20 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Prästgatan 5B
- Postnummer & ort
- 73249 ARBOGA
- Registrerat namn
- E Jansson Montage ABReg 2023-01-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 8,7 %Årets resultat
77 tkr
▲ 1160,3 %Tillgångar
376 tkr
▲ 24,2 %Eget kapital
104 tkr
▲ 281,7 %Soliditet
34,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
123 tkr
▲ 20,5 %Totala skulder
238 tkr
▼ 13,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 609 505 | 1 480 562 | 1 000 606 |
| Övriga externa kostnader | 197 184 | 390 167 | 379 363 |
| Personalkostnader | 1 258 955 | 999 862 | 460 004 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 133 246 | −2 950 | 98 264 |
| Resultat e. fin. poster | 132 305 | −2 951 | 98 294 |
| Resultat före skatt | 98 305 | −2 951 | 98 294 |
| Årets resultat | 76 647 | −7 229 | 74 438 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 376 023 | 302 795 | 279 878 |
| Kassa & bank | 122 793 | 101 882 | 82 291 |
| Summa tillgångar | 376 023 | 302 795 | 279 878 |
| Eget kapital | 103 857 | 27 209 | 99 438 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 238 166 | 275 586 | 180 440 |
| Soliditet (%) | 34,8 % | 9,0 % | 35,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 8,7 % jämfört med 2023, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 77 tkr, en nettomarginal på 4,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,7 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
73,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
805 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Arboga
Andra registrerade bolag med säte i Arboga.
- 24 Flytt & Städ ABAB
- 3D BYGG ABAB
- A Bilservice ABAB
- Å W Åkeri ABAB
- A-Antennas ABAB
- A. Lund ABAB
- A2 Bygg & Entreprenad ABAB
- AB Björkmans EventAB