Aktivt företag
Eanna AB
Översikt
E-handel med Kosmetika & Hygienartiklar, försäljning av tvålar med tillbehör.
- Registrerat
- 14 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18160 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Eanna ABReg 2020-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
156 tkr
▲ 0,6 %Årets resultat
41 tkr
▲ 78,0 %Tillgångar
268 tkr
▲ 15,5 %Eget kapital
-134 tkr
▲ 23,2 %Soliditet
-50,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
105 tkr
▼ 23,5 %Totala skulder
403 tkr
▼ 1,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 155 973 | 155 106 | 138 860 | 133 528 | 29 421 |
| Övriga externa kostnader | 51 544 | 55 398 | 138 045 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 40 725 | 22 869 | −95 744 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 40 611 | 22 821 | −95 749 | −56 666 | −70 399 |
| Resultat före skatt | 40 611 | 22 821 | −95 749 | - | - |
| Årets resultat | 40 611 | 22 821 | −95 749 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 268 307 | 232 275 | 222 664 | - | - |
| Kassa & bank | 104 827 | 137 097 | 95 979 | - | - |
| Summa tillgångar | 268 307 | 232 275 | 222 664 | - | - |
| Eget kapital | −134 382 | −174 993 | −197 814 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 402 689 | 407 268 | 420 478 | - | - |
| Soliditet (%) | -50,1 % | -75,3 % | -88,8 % | -40,3 % | -29,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 134 tkr (2023) till 156 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 41 tkr, en nettomarginal på 26,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−134 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,67).
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2023 till 2026
Balanslikviditet
0,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-08-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-09-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-08-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-08-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB