Aktivt företag
Eazzy Display & POS AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, fastigheter och andra värdepapper, samt att vara säljagent av grafiska produkter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 november 1963
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- GREV MAGNIGATAN, 9
- C/o
- Eurowell AB
- Postnummer & ort
- 11455 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Eazzy Display & POS ABReg 2020-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,1 mkr
▲ 100,8 %Årets resultat
170 tkr
▼ 38,4 %Tillgångar
2,0 mkr
▼ 9,6 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 8,3 %Soliditet
61,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
529 tkr
▲ 103,5 %Totala skulder
779 tkr
▼ 31,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 092 334 | 3 034 677 | 3 199 646 | 3 807 244 | 2 651 053 |
| Övriga externa kostnader | 251 866 | 251 230 | 217 985 | 208 742 | 348 890 |
| Personalkostnader | 1 189 312 | 1 051 758 | 1 049 075 | 1 193 000 | 760 788 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 281 290 | 285 843 | −198 484 | 105 511 | 62 708 |
| Resultat e. fin. poster | 254 155 | 275 940 | −205 002 | 87 163 | 58 590 |
| Resultat före skatt | 202 110 | 275 940 | −205 002 | 87 163 | 58 590 |
| Årets resultat | 169 946 | 275 940 | −205 002 | 87 163 | 58 590 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 578 899 | 578 899 | 578 899 | 578 899 | 578 899 |
| Omsättningstillgångar | 1 446 016 | 1 660 906 | 850 212 | 1 805 868 | 1 078 666 |
| Kassa & bank | 529 427 | 260 137 | 168 602 | 648 873 | 50 732 |
| Summa tillgångar | 2 024 915 | 2 239 805 | 1 429 111 | 2 384 767 | 1 657 565 |
| Eget kapital | 1 194 178 | 1 102 233 | 826 293 | 1 031 294 | 944 131 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 778 692 | 1 137 572 | 602 818 | 1 353 473 | 713 434 |
| Soliditet (%) | 61,0 % | 49,0 % | 58,0 % | 43,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 100,8 % jämfört med 2023, till 6,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,0 % vid årets slut, upp från 43,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+100,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
14,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB