Aktivt företag
EC Golf AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom marknadsföring och kommunikation inom golfbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva konsultverksamhet och erbjuda tjänster inom medieproduktion och marknadsföring för sociala medier och andra digitala plattformar inom idrott, träning, hälsa, skönhet, mode, resor och därmed annan förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58190 Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slussgatan 17
- C/o
- Eleonor Skoog
- Postnummer & ort
- 21130 MALMÖ
- Registrerat namn
- EC Golf ABReg 2023-08-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,5 mkr
Årets resultat
285 tkr
Tillgångar
404 tkr
Eget kapital
310 tkr
Soliditet
76,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
256 tkr
Totala skulder
93 tkr
| Nyckeltal | 2024 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 1 549 669 |
| Övriga externa kostnader | 271 616 |
| Personalkostnader | 699 398 |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 359 760 |
| Resultat e. fin. poster | 359 751 |
| Resultat före skatt | 359 751 |
| Årets resultat | 285 435 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 403 589 |
| Kassa & bank | 256 192 |
| Summa tillgångar | 403 589 |
| Eget kapital | 310 435 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 93 154 |
| Soliditet (%) | 76,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 285 tkr, en nettomarginal på 18,4 %.
- Soliditeten var 76,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (SNI 58190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
91,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB