Aktivt företag
ECO KATALYSATORER SVERIGE AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Inköp och försäljning av begagnade katalysatorer.
- Registrerat
- 30 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38211 Demontering av uttjänta fordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Skrävlingevägen 213
- C/o
- c/o Zaneta Szyszko
- Postnummer & ort
- 21234 MALMÖ
- Registrerat namn
- ECO KATALYSATORER SVERIGE ABReg 2020-12-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,4 mkr
▲ 108,5 %Årets resultat
200 tkr
▲ 810,2 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 48,3 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 16,0 %Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,3 mkr
▲ 143,1 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 112,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 425 670 | 6 439 012 | 10 352 220 | 26 413 039 | 28 215 642 |
| Övriga externa kostnader | 421 818 | 341 795 | 655 148 | 740 075 | 336 286 |
| Personalkostnader | 1 550 | 117 453 | 489 279 | 960 631 | 425 854 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 244 367 | −29 879 | −205 250 | 943 824 | 847 837 |
| Resultat e. fin. poster | 244 479 | −28 182 | −205 654 | 943 471 | 847 837 |
| Resultat före skatt | 244 479 | −28 182 | 30 265 | 707 552 | 847 837 |
| Årets resultat | 200 159 | −28 182 | 22 701 | 561 756 | 673 185 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 68 759 | 93 755 | 122 923 | - | 457 123 |
| Omsättningstillgångar | 2 715 581 | 1 783 290 | 2 029 437 | 2 701 837 | 593 664 |
| Kassa & bank | 2 279 234 | 937 720 | 415 294 | 1 734 744 | −743 066 |
| Summa tillgångar | 2 784 340 | 1 877 045 | 2 152 360 | 2 701 837 | 1 050 787 |
| Eget kapital | 1 447 837 | 1 247 678 | 1 275 860 | 1 253 158 | 0 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 336 503 | 629 367 | 876 500 | 1 212 760 | 57 932 |
| Soliditet (%) | 52,0 % | 66,5 % | 59,3 % | 53,3 % | 71,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 108,5 % jämfört med 2024, till 13,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 200 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 52,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, demontering av uttjänta fordon (SNI 38211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+108,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−16,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB