Ecomfort Water Transportation AB
Översikt
Innovation, konstruktion, produktframställning och försäljning. Mer specifikt kommer bolaget att utföra teknisk utveckling inom farkostområdet. Syftet är att skapa tillräckliga förutsättningar på det tekniska området för att utveckla en produkt, lämplig i skärgårdsnäringen. Huvudmålen med produkten är att kunna utföra transporter med en mycket låg påverkan på den känsliga miljön.
- Registrerat
- 9 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 30110 Byggande av civila fartyg och flytande materiel
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Alviksvägen 59
- C/o
- c/o Björn Blomberg
- Postnummer & ort
- 16753 BROMMA
- Registrerat namn
- Ecomfort Water Transportation ABReg 2018-07-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 323 067 | 1 589 245 | 802 799 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 129 032 | 93 331 | 43 745 | 7 760 | 25 018 |
| Personalkostnader | 1 078 483 | 1 012 821 | 302 764 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 59 825 | 414 662 | 437 001 | −39 015 | −95 958 |
| Resultat e. fin. poster | 61 213 | 414 750 | 437 004 | −39 015 | −95 958 |
| Resultat före skatt | 61 213 | 414 750 | 437 004 | −39 015 | −95 958 |
| Årets resultat | 46 579 | 329 277 | 427 411 | −39 015 | −95 958 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 813 642 | 1 302 576 | 718 633 | 13 392 | 26 983 |
| Kassa & bank | 332 047 | 887 640 | 327 692 | 7 320 | 5 384 |
| Summa tillgångar | 813 642 | 1 302 576 | 718 633 | 13 392 | 26 983 |
| Eget kapital | 362 844 | 744 265 | 414 987 | −12 423 | 26 592 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 450 798 | 558 311 | 303 646 | 25 815 | 391 |
| Soliditet (%) | 44,6 % | 57,1 % | 58,0 % | -93,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 16,7 % jämfört med 2023, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 47 tkr, en nettomarginal på 3,5 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av civila fartyg och flytande materiel (SNI 30110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB