Aktivt företag
Edbäck & Norström Fastighets AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta industri- och lagerlokaler, övrigt fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 maj 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västermalmsvägen 6
- Postnummer & ort
- 79177 FALUN
- Registrerat namn
- Edbäck & Norström Fastighets ABReg 2000-08-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
1,9 mkr
▼ 18,5 %Tillgångar
3,7 mkr
▼ 4,5 %Eget kapital
2,8 mkr
▼ 3,5 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
396 tkr
▲ 769,6 %Totala skulder
876 tkr
▼ 7,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 74 182 | 57 570 | 52 525 | 36 380 | 1 600 |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −74 182 | −57 570 | −52 525 | −36 380 | −1 600 |
| Resultat e. fin. poster | 2 402 501 | 2 935 209 | 1 492 116 | −82 547 | −30 509 |
| Resultat före skatt | 2 402 501 | 2 935 209 | 1 492 116 | −82 547 | −30 509 |
| Årets resultat | 1 898 634 | 2 329 619 | 1 196 614 | −82 547 | −30 509 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 383 562 | 386 335 | 379 154 | 454 213 | 464 380 |
| Omsättningstillgångar | 3 306 167 | 3 479 238 | 1 553 757 | 60 141 | 132 521 |
| Kassa & bank | 396 456 | 45 592 | 102 532 | 28 206 | 15 586 |
| Summa tillgångar | 3 689 729 | 3 865 573 | 1 932 911 | 514 354 | 596 901 |
| Eget kapital | 2 813 984 | 2 915 350 | 1 585 731 | 389 117 | 471 664 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 875 745 | 950 223 | 347 180 | 125 237 | 125 237 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | - | 82,0 % | 76,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
Avkastning på eget kapital
67,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB