Aktivt företag
Edinge Handel Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva värdepappershandel, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 juli 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 75334 UPPSALA
- Registrerat namn
- Edinge Handel AktiebolagReg 1992-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-300 tkr
▼ 115,3 %Tillgångar
9,3 mkr
▼ 3,1 %Eget kapital
8,5 mkr
▼ 3,4 %Soliditet
91,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
6,0 mkr
▼ 2,1 %Totala skulder
800 tkr
0,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 000 |
| Övriga externa kostnader | 100 868 | 97 176 | 101 355 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −100 868 | 1 853 333 | −160 094 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −299 515 | 2 162 104 | −122 479 | −496 000 | −2 310 000 |
| Resultat före skatt | −299 515 | 2 162 104 | −122 479 | - | - |
| Årets resultat | −299 515 | 1 959 477 | −122 479 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 359 379 | 3 522 592 | 4 769 357 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 986 339 | 6 122 641 | 2 713 772 | - | - |
| Kassa & bank | 5 986 333 | 6 115 981 | 2 713 766 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 345 718 | 9 645 233 | 7 483 129 | - | - |
| Eget kapital | 8 545 489 | 8 845 004 | 6 885 527 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 800 229 | 800 229 | 597 602 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,4 % | 91,7 % | 92,0 % | 91,7 % | 92,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 300 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,5 gånger om.
Avkastning på eget kapital
−3,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB