Avregistrerat
Edison Solutions AB
Översikt
Bolaget skall bedriva utveckling och handel med programvaran Edison samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 september 1988
- Avregistrerat
- 3 november 2025
- Avregistreringsorsak
- Fusion
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Hedvig Möllers gata 12
- Postnummer & ort
- 22355 LUND
- Registrerat namn
- Edison Solutions ABReg 2006-11-24
- Registrerat namn
- Programbyrån Hansson & HanssonReg 2006-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,9 mkr
▼ 2,7 %Årets resultat
1,3 mkr
▲ 303,1 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 0,3 %Eget kapital
1,4 mkr
▼ 10,5 %Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 201,8 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 13,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 936 456 | 8 158 088 | 8 080 000 | 8 092 000 | 8 739 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 493 119 | 1 862 040 | - | - | - |
| Personalkostnader | 3 204 498 | 3 379 028 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 666 142 | 1 252 643 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 678 615 | 1 734 967 | - | - | 582 000 |
| Resultat före skatt | 1 678 615 | 334 967 | - | - | - |
| Årets resultat | 1 330 401 | 330 065 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 456 417 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 808 124 | 1 359 796 | - | - | - |
| Kassa & bank | 2 233 097 | 739 856 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 808 124 | 2 816 213 | - | - | - |
| Eget kapital | 1 448 414 | 1 618 012 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 359 710 | 1 198 201 | - | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,7 % jämfört med 2023, till 7,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 16,8 %.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
Rörelsemarginal
21,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
91,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- \"Ordspecialisten\" HandelsbolagHB
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 11110111100 ABAB
- 1337Works ABAB
- 1337Works Holding ABAB