Aktivt företag
Edmund Communication AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom strategisk kommunikation, internkommunikation, medieproduktion och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Förstadsgatan 23 A
- Postnummer & ort
- 21143 MALMÖ
- Registrerat namn
- Edmund Communication ABReg 2018-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,5 mkr
▲ 10,7 %Årets resultat
-2,7 mkr
▼ 183,9 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 46,8 %Eget kapital
1,3 mkr
▼ 68,1 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 59,3 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 43,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 486 663 | 4 957 675 | 4 984 307 | 4 060 704 | 2 309 316 |
| Övriga externa kostnader | 765 934 | 549 329 | 531 019 | - | - |
| Personalkostnader | 3 579 428 | 2 856 553 | 2 847 821 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 536 925 | 1 493 427 | 1 385 213 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 698 765 | 3 541 970 | 1 385 223 | 1 558 046 | 96 609 |
| Resultat före skatt | −2 602 765 | 3 541 970 | 1 385 223 | - | - |
| Årets resultat | −2 710 434 | 3 229 168 | 1 097 116 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 51 667 | 147 813 | 26 939 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 750 107 | 5 120 025 | 3 180 866 | - | - |
| Kassa & bank | 1 448 074 | 3 556 385 | 2 587 973 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 801 774 | 5 267 838 | 3 207 805 | - | - |
| Eget kapital | 1 270 974 | 3 981 408 | 1 552 239 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 120 800 | 780 430 | 1 149 566 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 83,2 % | 60,9 % | 60,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 10,7 % jämfört med 2023, till 5,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,7 mkr, en nettomarginal på −49,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−49,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+24,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−213,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
914 tkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB