Aktivt företag

Edsåsdalens Aktivitetsbolag AB

AB Org.nr 5569837379
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva lift-, spår-, skidskytte-, skidskole-, skoterutflykts- och eventverksamhet och där tillhörande turisttjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
22 september 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 49390 Diverse övrig landtransport av passagerare
Bransch (SNI)
SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Edsåsdalen 664
Postnummer & ort
83796 UNDERSÅKER
Registrerat namn
Edsåsdalens Aktivitetsbolag ABReg 2014-10-29

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
4,2 mkr
▲ 18,9 %
Årets resultat
-1,4 mkr
▲ 14,2 %
Tillgångar
6,3 mkr
▲ 24,4 %
Eget kapital
1,1 mkr
▲ 21,6 %
Soliditet
17,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
63 tkr
▼ 91,2 %
Totala skulder
5,2 mkr
▲ 25,0 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 196 596 3 529 452 3 739 916 3 125 297
Övriga externa kostnader 2 382 283 2 231 287 - -
Personalkostnader 2 507 823 2 432 896 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −1 170 921 −1 506 873 - -
Resultat e. fin. poster −1 405 043 −1 638 159 −1 380 208 −123 008
Resultat före skatt −1 405 043 −1 638 159 - -
Årets resultat −1 405 043 −1 638 159 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 5 781 392 3 590 988 - -
Omsättningstillgångar 558 545 1 505 845 - -
Kassa & bank 62 542 714 188 - -
Summa tillgångar 6 339 937 5 096 833 - -
Eget kapital 1 098 937 903 980 - -
Långfristiga skulder 4 592 243 2 994 811 - -
Kortfristiga skulder 648 757 1 198 042 - -
Soliditet (%) 17,3 % 17,7 % 39,4 % 54,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 18,9 % jämfört med 2023, till 4,2 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 1,4 mkr, en nettomarginal på −33,5 %.
  • Soliditeten var 17,3 % vid årets slut, ned från 54,4 % (2021).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,86).
  • Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig landtransport av passagerare (SNI 49390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−27,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−33,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,3 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−127,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
839 tkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Edsåsdalens Aktivitetsbolag AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-09-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-31 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Undersåker

Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.

Alla företag i Undersåker →