Aktivt företag
Educon Sjuhärad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva personalutbildning inom Brand, HLR och första hjälpen. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom snickerier, bygg, byggnadstekniska samt brandtekniska installationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Högåsvägen 13
- Postnummer & ort
- 51831 SANDARED
- Registrerat namn
- Educon Sjuhärad ABReg 2023-10-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
265 tkr
▼ 22,0 %Årets resultat
164 tkr
▼ 13,4 %Tillgångar
252 tkr
▼ 21,8 %Eget kapital
194 tkr
▼ 9,8 %Soliditet
76,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
203 tkr
▼ 28,2 %Totala skulder
59 tkr
▼ 45,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 264 532 | 339 180 |
| Övriga externa kostnader | 43 416 | 72 260 |
| Personalkostnader | 7 545 | 22 445 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 206 371 | 237 275 |
| Resultat e. fin. poster | 206 607 | 238 699 |
| Resultat före skatt | 206 607 | 238 699 |
| Årets resultat | 164 050 | 189 529 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 21 600 | 28 800 |
| Omsättningstillgångar | 230 803 | 294 002 |
| Kassa & bank | 203 338 | 283 246 |
| Summa tillgångar | 252 403 | 322 802 |
| Eget kapital | 193 579 | 214 529 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 58 824 | 108 273 |
| Soliditet (%) | 76,7 % | 66,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 164 tkr, en nettomarginal på 62,0 %.
- Soliditeten var 76,7 % vid årets slut, upp från 66,5 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
78,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
62,0 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
84,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
265 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB