Aktivt företag
Edvinsson Sollander AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom barnmedicin, psykiatri och socialmedicin
- Registrerat
- 6 juli 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kadettstigen 52
- Postnummer & ort
- 83132 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Edvinsson Sollander ABReg 2023-07-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
356 tkr
Årets resultat
223 tkr
Tillgångar
365 tkr
Eget kapital
248 tkr
Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
343 tkr
Totala skulder
117 tkr
| Nyckeltal | 2024 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 355 949 |
| Övriga externa kostnader | 58 090 |
| Personalkostnader | 21 000 |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 276 859 |
| Resultat e. fin. poster | 281 245 |
| Resultat före skatt | 281 245 |
| Årets resultat | 223 312 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 365 221 |
| Kassa & bank | 343 213 |
| Summa tillgångar | 365 221 |
| Eget kapital | 248 312 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 116 909 |
| Soliditet (%) | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 223 tkr, en nettomarginal på 62,7 %.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
77,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
62,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
89,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
356 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB