Aktivt företag
eesolution AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Företaget ska bedriva utbildningar samt handel och montage av elektrisk utrustning för solcellsanläggningar. Utrustning så som solpaneler, växelriktare, batterier m.m.
- Registrerat
- 10 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85330 Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 64993 Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mesanvägen 46
- C/o
- c/o Peter Eriksson
- Postnummer & ort
- 89178 BONÄSSUND
- Registrerat namn
- eesolution ABReg 2022-05-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
275 tkr
▲ 117,4 %Årets resultat
90 tkr
▲ 4858,8 %Tillgångar
327 tkr
▲ 66,2 %Eget kapital
232 tkr
▲ 60,6 %Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
77 tkr
▼ 43,5 %Totala skulder
95 tkr
▲ 81,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 275 101 | 126 551 | 218 782 | 218 782 | 218 782 |
| Övriga externa kostnader | 53 858 | 39 740 | 73 136 | - | 73 136 |
| Personalkostnader | 8 200 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 113 124 | 11 811 | 117 477 | - | 117 477 |
| Resultat e. fin. poster | 113 234 | 11 811 | 117 477 | 269 586 | 117 477 |
| Resultat före skatt | 113 234 | 11 811 | 117 477 | - | 117 477 |
| Årets resultat | 89 804 | 1 811 | 117 477 | - | 93 277 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 327 040 | 196 809 | 231 449 | - | 231 449 |
| Kassa & bank | 77 118 | 136 554 | 164 821 | - | 164 821 |
| Summa tillgångar | 327 040 | 196 809 | 231 449 | - | 231 449 |
| Eget kapital | 231 766 | 144 288 | 142 477 | - | 172 818 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 95 274 | 52 522 | 34 431 | - | 58 631 |
| Soliditet (%) | 71,0 % | 73,3 % | 61,6 % | 0,0 % | 74,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 117,4 % jämfört med 2024, till 275 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 90 tkr, en nettomarginal på 32,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 71,0 % vid årets slut, upp från 61,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola (SNI 85330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+117,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
275 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bonässund
Andra registrerade bolag med säte i Bonässund.
- 89178 ABAB
- Ådahl Trading AktiebolagAB
- Aktiebolaget iqoAB
- ALESE ABAB
- Angsta Skog & Grusprodukter ABAB
- Annica Jonsson Invest ABAB
- ANO Consult AktiebolagAB
- Björkplantagen 2 ABAB