Aktivt företag
Effektiv Säkerhet i Sverige AB
Översikt
Installation och uthyrning av säkerhetssystem
- Registrerat
- 18 april 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergkällavägen 24A
- Postnummer & ort
- 19279 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Effektiv Säkerhet i Sverige ABReg 2019-04-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,4 mkr
▲ 10,9 %Årets resultat
328 tkr
▼ 38,3 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 1,7 %Eget kapital
1,2 mkr
▼ 18,2 %Soliditet
56,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
669 tkr
▼ 31,7 %Totala skulder
945 tkr
▲ 48,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 383 115 | 6 657 078 | 6 807 341 | 5 051 000 | 4 441 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 139 904 | 1 763 063 | 2 237 983 | - | - |
| Personalkostnader | 3 515 610 | 3 843 126 | 3 502 375 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 416 861 | 675 595 | 447 638 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 417 199 | 677 364 | 449 385 | 392 000 | 267 000 |
| Resultat före skatt | 417 199 | 677 364 | 449 385 | - | - |
| Årets resultat | 328 430 | 532 373 | 349 667 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 18 392 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 169 208 | 2 113 884 | 2 143 908 | - | - |
| Kassa & bank | 669 427 | 979 672 | 849 424 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 169 208 | 2 132 276 | 2 143 908 | - | - |
| Eget kapital | 1 223 984 | 1 495 554 | 1 363 181 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 945 224 | 636 722 | 780 727 | - | - |
| Soliditet (%) | 56,0 % | 70,0 % | 64,0 % | 66,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,9 % jämfört med 2024, till 7,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 328 tkr, en nettomarginal på 4,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 56,0 % vid årets slut, ned från 66,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB