Aktivt företag
EHS Uppsala AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska vara tandvård och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även hyra och hyra ut lokal.
- Registrerat
- 2 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brantingstorget 22
- Postnummer & ort
- 75434 UPPSALA
- Registrerat namn
- EHS Uppsala ABReg 2014-01-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,0 mkr
▼ 12,1 %Årets resultat
26 tkr
▼ 88,6 %Tillgångar
888 tkr
▼ 19,8 %Eget kapital
304 tkr
▲ 9,3 %Soliditet
34,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
111 tkr
▼ 69,6 %Totala skulder
584 tkr
▼ 29,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 958 488 | 4 501 928 | 4 954 000 | 4 845 000 | 5 485 866 |
| Övriga externa kostnader | 996 861 | 942 186 | - | - | 1 130 594 |
| Personalkostnader | 2 220 996 | 2 289 970 | - | - | 1 756 166 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 439 | 298 619 | - | - | 541 512 |
| Resultat e. fin. poster | 32 209 | 295 278 | 377 000 | 356 000 | 541 226 |
| Resultat före skatt | 32 209 | 295 278 | - | - | 838 015 |
| Årets resultat | 25 888 | 227 647 | - | - | 664 928 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 422 193 | 481 157 | - | - | 1 130 797 |
| Omsättningstillgångar | 465 619 | 626 495 | - | - | 1 951 832 |
| Kassa & bank | 111 420 | 366 897 | - | - | 1 629 917 |
| Summa tillgångar | 887 812 | 1 107 652 | - | - | 3 082 629 |
| Eget kapital | 303 539 | 277 651 | - | - | 1 713 591 |
| Långfristiga skulder | 209 796 | 211 915 | - | - | 361 391 |
| Kortfristiga skulder | 374 477 | 618 086 | - | - | 366 086 |
| Soliditet (%) | 34,2 % | 25,1 % | 40,5 % | 68,4 % | 72,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 5,0 mkr (2023) till 4,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 34,2 % vid årets slut, ned från 68,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
8,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB