Aktivt företag
Einab Fastigheter AB
Översikt
Bedriva uthyrning av fastigheter och lokaler.
- Registrerat
- 12 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ställets Bygata 25
- Postnummer & ort
- 44254 YTTERBY
- Registrerat namn
- Einab Fastigheter ABReg 2016-09-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
408 tkr
▲ 6,3 %Årets resultat
60 tkr
▲ 134,5 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 0,7 %Eget kapital
286 tkr
▲ 26,6 %Soliditet
9,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
487 tkr
▲ 136,2 %Totala skulder
2,6 mkr
▼ 1,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 408 000 | 384 000 | 378 000 | 360 000 | 397 000 |
| Övriga externa kostnader | 156 745 | 233 347 | 66 667 | - | - |
| Personalkostnader | 1 896 | 5 814 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 172 208 | −13 071 | 195 569 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 60 135 | −174 224 | 42 678 | 32 239 | 15 577 |
| Resultat före skatt | 60 135 | −174 224 | 42 678 | - | - |
| Årets resultat | 60 135 | −174 224 | 33 916 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 065 434 | 2 307 993 | 2 300 245 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 847 823 | 585 842 | 826 002 | - | - |
| Kassa & bank | 487 070 | 206 179 | 772 398 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 913 257 | 2 893 835 | 3 126 247 | - | - |
| Eget kapital | 286 461 | 226 326 | 400 550 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 566 154 | 2 618 307 | 2 666 450 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 60 642 | 49 202 | 59 247 | - | - |
| Soliditet (%) | 9,8 % | 8,0 % | 13,0 % | 12,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 360 tkr (2022) till 408 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr, en nettomarginal på 14,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ytterby
Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.
- 2 M Ekonomi ABAB
- A-one arkitekt design ABAB
- A.G. Kakelspecialisten ABAB
- AA Kids ABAB
- AB PreinvestAB
- AB Stenberg LinnéAB
- Abdullah Pizza ABAB
- Ackeström Bygg ABAB