Aktivt företag
EKFLEX AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget skall bedriva partihandel av järnhandelsvaror till verkstadsindustri och fordonsindustri och, handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 augusti 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Thuresällbergsgatan 15 B
- Postnummer & ort
- 33132 VÄRNAMO
- Registrerat namn
- EKFLEX ABReg 2017-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,2 mkr
▼ 43,4 %Årets resultat
-1 tkr
▼ 104,1 %Tillgångar
563 tkr
▼ 35,2 %Eget kapital
310 tkr
▼ 39,4 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
55 tkr
▼ 83,8 %Totala skulder
253 tkr
▼ 29,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 155 808 | 3 809 522 | 3 088 299 | 3 062 482 | 682 288 |
| Övriga externa kostnader | 287 943 | 562 973 | 226 017 | 154 314 | 56 349 |
| Personalkostnader | 783 376 | 943 553 | 1 129 915 | 898 860 | 7 391 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 10 938 | 33 964 | 153 346 | 871 801 | 331 499 |
| Resultat e. fin. poster | 11 527 | 48 656 | 217 464 | 870 763 | 330 249 |
| Resultat före skatt | 11 527 | 48 656 | 217 464 | 870 763 | 330 249 |
| Årets resultat | −1 469 | 36 269 | 166 996 | 685 302 | 262 220 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 96 642 | 96 642 | 138 644 | 16 665 | - |
| Omsättningstillgångar | 466 361 | 771 892 | 969 708 | 1 539 819 | 534 313 |
| Kassa & bank | 55 112 | 339 522 | 280 425 | 988 571 | 140 473 |
| Summa tillgångar | 563 003 | 868 534 | 1 108 352 | 1 556 484 | 534 313 |
| Eget kapital | 309 750 | 511 219 | 774 950 | 887 954 | 382 653 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 253 253 | 357 315 | 333 402 | 668 530 | 151 660 |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 58,9 % | 69,9 % | 57,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 43,4 % jämfört med 2024, till 2,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1 tkr, en nettomarginal på −0,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−43,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Värnamo
Andra registrerade bolag med säte i Värnamo.
- 1337 Logistics ABAB
- 1space ABAB
- 2.0 Pulverlackering Vmo ABAB
- 2023 Consulting ABAB
- 24XS ABAB
- 3manwill ABAB
- 3T Redovisning ABAB
- 402m Trading ABAB