Aktivt företag
Ekilla Ekonomikonsulter AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsulttjänster i redovisning, administration, löner och skattefrågor samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 september 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Spjutvägen 7
- Postnummer & ort
- 19532 MÄRSTA
- Registrerat namn
- Ekilla Ekonomikonsulter ABReg 2005-01-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
929 tkr
▲ 3,0 %Årets resultat
34 tkr
▲ 26,2 %Tillgångar
340 tkr
▲ 14,8 %Eget kapital
180 tkr
▲ 23,6 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
114 tkr
▼ 9,1 %Totala skulder
159 tkr
▲ 6,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 928 703 | 901 809 | 869 832 | 919 073 | 926 019 |
| Övriga externa kostnader | 174 552 | 210 617 | - | - | - |
| Personalkostnader | 698 496 | 653 009 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 46 289 | 38 183 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 47 195 | 38 289 | 15 217 | 16 063 | 5 158 |
| Resultat före skatt | 47 195 | 38 289 | - | - | - |
| Årets resultat | 34 430 | 27 291 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 41 720 | 0 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 297 859 | 295 791 | - | - | - |
| Kassa & bank | 114 370 | 125 876 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 339 579 | 295 791 | - | - | - |
| Eget kapital | 180 244 | 145 814 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 159 335 | 149 977 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 49,0 % | 51,0 % | 52,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 870 tkr (2023) till 929 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 34 tkr, en nettomarginal på 3,7 %.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
929 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Märsta
Andra registrerade bolag med säte i Märsta.
- 1 Frame Stories ABAB
- 2228 Holdings ABAB
- 3 Pall ABAB
- 3C Ceylon ABAB
- 3mari ABAB
- 3S Personal & Transport ABAB
- 7-ans Taxi Märsta ABAB
- 81:an Bistro ABAB