Ekman Projektledning AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är projektledning och byggledning inom fastighetsområdet. Bolaget skall även äga och förvalta fastigheter samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska också bedriva utbildning och försäljning i hudvård, makeup, ledarskapsutbildning, coachning och att företaget ska arrangera konferenser, seminarier och event inom skönhets- och hälsobranschen.
- Registrerat
- 7 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Knivsbrunna 53
- Postnummer & ort
- 75455 UPPSALA
- Registrerat namn
- Ekman Projektledning ABReg 2014-01-07
- Registrerat namn
- Ekmans HudvårdReg 2026-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 999 999 | 5 999 999 | 3 499 998 | 3 499 998 | 4 099 999 |
| Övriga externa kostnader | 292 760 | 211 015 | 309 631 | 215 076 | 273 424 |
| Personalkostnader | 2 911 907 | 2 262 626 | 1 380 572 | 1 777 376 | 1 544 526 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 795 332 | 3 526 358 | 2 022 341 | 1 479 233 | 2 373 736 |
| Resultat e. fin. poster | 798 347 | 3 521 464 | 1 674 901 | 1 477 973 | 2 370 591 |
| Resultat före skatt | 798 347 | 3 521 464 | 1 699 901 | 1 712 973 | 2 405 591 |
| Årets resultat | 423 273 | 2 792 902 | 1 275 062 | 1 344 369 | 1 889 599 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 012 400 | 12 600 | 12 400 | 450 146 | 476 459 |
| Omsättningstillgångar | 4 815 614 | 8 982 646 | 5 126 327 | 5 064 970 | 4 207 098 |
| Kassa & bank | 3 712 788 | 5 156 878 | 4 100 897 | 3 432 551 | 1 474 239 |
| Summa tillgångar | 7 828 014 | 8 995 246 | 5 138 727 | 5 515 116 | 4 683 557 |
| Eget kapital | 4 790 738 | 6 099 465 | 3 701 563 | 4 066 501 | 3 164 631 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 037 276 | 2 895 781 | 1 437 164 | 1 423 615 | 1 258 926 |
| Soliditet (%) | 61,2 % | 67,8 % | 72,0 % | 74,1 % | 71,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 33,3 % jämfört med 2022, till 4,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 423 tkr, en nettomarginal på 10,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 61,2 % vid årets slut, ned från 74,1 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB