Aktivt företag
Ekothai Stockholm AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18132 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Ekothai Stockholm ABReg 2014-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,0 mkr
▲ 14,8 %Årets resultat
244 tkr
▲ 385,5 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 50,6 %Eget kapital
709 tkr
▼ 63,9 %Soliditet
69,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 54,8 %Totala skulder
363 tkr
▲ 2,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 960 662 | 3 450 381 | 3 049 000 | 2 818 000 | 2 436 344 |
| Övriga externa kostnader | 1 210 135 | 1 071 071 | - | - | 526 884 |
| Personalkostnader | 1 625 061 | 1 410 748 | - | - | 754 001 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 100 203 | −40 787 | - | - | 619 270 |
| Resultat e. fin. poster | 101 780 | −38 873 | 125 000 | 331 000 | 618 240 |
| Resultat före skatt | 311 318 | 66 228 | - | - | 375 591 |
| Årets resultat | 243 827 | 50 220 | - | - | 294 781 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 306 165 | 523 854 | - | - | 697 400 |
| Omsättningstillgångar | 1 117 769 | 2 356 265 | - | - | 2 656 723 |
| Kassa & bank | 1 054 484 | 2 331 148 | - | - | 2 619 274 |
| Summa tillgångar | 1 423 934 | 2 880 119 | - | - | 3 354 123 |
| Eget kapital | 708 912 | 1 965 085 | - | - | 1 545 860 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 549 195 |
| Kortfristiga skulder | 363 134 | 353 608 | - | - | 576 130 |
| Soliditet (%) | 69,4 % | 83,7 % | 85,5 % | 75,0 % | 62,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,4 mkr (2020) till 4,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 244 tkr, en nettomarginal på 6,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,4 % vid årets slut, ned från 75,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+12,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-09-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB