Aktivt företag
El & Maskinservice i Dalarna AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Installation, försäljning, service och underhåll avseende elanläggningar och elinstallationer, storköksmaskiner och tillhörande utrustning, maskiner i mekanisk produktion och processindustri samt tillhörande verksamhet.
- Registrerat
- 26 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Holtäkt 25
- C/o
- C/O Hans Persson
- Postnummer & ort
- 79191 FALUN
- Registrerat namn
- El & Maskinservice i Dalarna ABReg 2016-10-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,7 mkr
▲ 28,6 %Årets resultat
3,3 mkr
▲ 71,6 %Tillgångar
9,0 mkr
▼ 9,0 %Eget kapital
6,2 mkr
▼ 23,0 %Soliditet
68,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▲ 213,3 %Totala skulder
2,9 mkr
▲ 49,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 667 385 | 11 404 378 | 9 455 867 | 8 105 179 | 6 862 970 |
| Övriga externa kostnader | 1 483 302 | 1 436 471 | 1 195 618 | 1 286 513 | 1 094 651 |
| Personalkostnader | 4 039 628 | 2 818 132 | 2 074 462 | 1 674 997 | 2 021 604 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 192 305 | 2 490 525 | 2 308 094 | 1 772 764 | 1 466 073 |
| Resultat e. fin. poster | 4 171 163 | 2 438 695 | 2 176 202 | 1 922 504 | 1 627 770 |
| Resultat före skatt | 4 171 163 | 2 438 695 | 2 176 202 | 2 122 504 | 1 627 770 |
| Årets resultat | 3 306 429 | 1 926 446 | 1 702 516 | 1 662 487 | 1 291 646 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 749 641 | 5 154 084 | 4 556 993 | 4 088 137 | 1 827 322 |
| Omsättningstillgångar | 8 291 338 | 4 786 356 | 4 240 218 | 3 297 084 | 3 952 247 |
| Kassa & bank | 3 003 059 | 958 642 | 1 403 011 | 1 158 439 | 2 145 544 |
| Summa tillgångar | 9 040 979 | 9 940 440 | 8 797 211 | 7 385 221 | 5 779 569 |
| Eget kapital | 6 189 235 | 8 032 806 | 6 906 360 | 5 803 844 | 4 741 357 |
| Långfristiga skulder | 0 | 190 000 | 350 000 | 430 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 851 744 | 1 717 634 | 1 540 851 | 1 151 377 | 838 212 |
| Soliditet (%) | 68,5 % | 80,8 % | 78,5 % | 78,6 % | 84,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 6,9 mkr (2021) till 14,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,3 mkr, en nettomarginal på 22,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 68,5 % vid årets slut, ned från 78,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+28,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+20,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB