Aktivt företag
Elander Medicare AB
Översikt
Bolaget ska direkt eller indirekt bedriva verksamhet inom sjukvård och hälsovård samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Koltrastvägen 13 B
- Postnummer & ort
- 19255 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Elander Medicare ABReg 2014-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 3,7 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 3,7 %Tillgångar
7,9 mkr
▲ 17,1 %Eget kapital
7,4 mkr
▲ 18,6 %Soliditet
94,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
7,4 mkr
▲ 17,7 %Totala skulder
505 tkr
▼ 1,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 509 953 | 1 456 685 | 1 570 608 | 181 562 | 617 863 |
| Övriga externa kostnader | 50 444 | 50 679 | 20 955 | - | - |
| Personalkostnader | 6 204 | 3 908 | 1 500 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 453 305 | 1 402 098 | 1 548 153 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 453 305 | 1 402 098 | 1 548 153 | 156 034 | 596 647 |
| Resultat före skatt | 1 453 305 | 1 402 098 | 1 548 153 | - | - |
| Årets resultat | 1 153 545 | 1 112 724 | 1 228 705 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 7 999 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 849 963 | 6 712 223 | 5 488 826 | - | - |
| Kassa & bank | 7 392 950 | 6 279 177 | 5 311 160 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 857 962 | 6 712 223 | 5 488 826 | - | - |
| Eget kapital | 7 352 692 | 6 199 147 | 5 086 423 | - | - |
| Långfristiga skulder | 120 440 | 134 349 | 101 484 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 384 830 | 378 727 | 300 919 | - | - |
| Soliditet (%) | 94,0 % | 92,0 % | 93,0 % | 102,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 3,7 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 76,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 94,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
96,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
76,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+25,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB