Aktivt företag
Eleine Music AB
Översikt
Bolaget ska bedriva produktionsbolag för musik och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 85522 Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Landskronavägen 796
- Postnummer & ort
- 25730 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- Eleine Music ABReg 2018-10-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
21 tkr
▼ 83,6 %Årets resultat
-111 tkr
▼ 10616,6 %Tillgångar
422 tkr
▼ 4,2 %Eget kapital
122 tkr
▼ 47,6 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
60 tkr
▼ 56,1 %Totala skulder
299 tkr
▲ 44,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 21 249 | 129 935 | 387 922 | 312 790 | 172 634 |
| Övriga externa kostnader | 24 600 | 72 427 | 107 101 | - | - |
| Personalkostnader | 107 782 | 50 640 | 4 746 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −111 133 | −1 295 | −292 163 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −111 024 | −1 036 | −292 161 | −4 154 | −50 707 |
| Resultat före skatt | −111 024 | −1 036 | 207 839 | - | - |
| Årets resultat | −111 024 | −1 036 | 206 224 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 421 617 | 440 096 | 382 488 | - | - |
| Kassa & bank | 59 667 | 135 929 | 37 887 | - | - |
| Summa tillgångar | 421 617 | 440 096 | 382 488 | - | - |
| Eget kapital | 122 464 | 233 488 | 234 524 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 299 153 | 206 608 | 147 964 | - | - |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 53,0 % | 61,3 % | 15,8 % | 38,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 388 tkr (2023) till 21 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 111 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, upp från 15,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−83,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−40,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−90,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB