Aktivt företag
Elektronikexpo i Västerås AB
Översikt
Aktiebolaget ska arrangera mässor och event samt beddriva förvaltning av aktier, värdepapper och andra finansiella tillgångar, utlåning av likvida medel, konsultverksamhet inom teknik-, affärs-, ekonomi- och verksamhetsutveckling samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Änggärdsgatan 10
- Postnummer & ort
- 72130 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Elektronikexpo i Västerås ABReg 2014-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
46 tkr
▼ 2,6 %Årets resultat
115 tkr
▼ 3,3 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 15,4 %Eget kapital
315 tkr
▲ 57,7 %Soliditet
20,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
35 tkr
▼ 50,6 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 8,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 45 600 | 46 799 | 15 360 | 999 | 20 999 |
| Övriga externa kostnader | 4 950 | 1 716 | 3 310 | 1 864 | 20 261 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 40 650 | 45 083 | 12 050 | −865 | 738 |
| Resultat e. fin. poster | 145 171 | 150 064 | 50 925 | −665 | 738 |
| Resultat före skatt | 145 171 | 150 064 | 50 925 | −665 | 738 |
| Årets resultat | 115 168 | 119 148 | 40 572 | −665 | 582 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 554 428 | 347 275 | 93 985 | 57 981 | 54 947 |
| Kassa & bank | 35 448 | 71 719 | 18 429 | 57 981 | 25 883 |
| Summa tillgångar | 1 554 428 | 1 347 275 | 1 093 985 | 57 981 | 54 947 |
| Eget kapital | 314 605 | 199 436 | 80 289 | 39 716 | 40 381 |
| Långfristiga skulder | 950 000 | 950 000 | 950 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 289 823 | 197 839 | 63 696 | 18 265 | 14 566 |
| Soliditet (%) | 20,2 % | 14,8 % | 7,3 % | 68,5 % | 73,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 115 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 20,2 % vid årets slut, ned från 68,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
36,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB