Aktivt företag
Elfhem AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget skall utföra byggnads- och rivningsarbeten, byggledning samt därtill hörande försäljningsverksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta fast egendom, samt aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Furugatan 6
- Postnummer & ort
- 43431 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- Elfhem ABReg 2020-05-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,9 mkr
▲ 50,8 %Årets resultat
411 tkr
▲ 85,3 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 12,6 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 17,3 %Soliditet
61,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 107,7 %Totala skulder
764 tkr
▼ 9,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 900 887 | 5 901 757 | 5 007 272 | 1 487 613 | 516 599 |
| Övriga externa kostnader | 1 201 533 | 1 363 503 | 1 152 964 | 346 430 | 21 589 |
| Personalkostnader | 2 966 595 | 4 452 422 | 3 099 467 | 507 250 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 682 487 | −12 044 | 692 317 | 399 080 | 495 010 |
| Resultat e. fin. poster | 678 712 | −13 324 | 690 928 | 399 038 | 495 010 |
| Resultat före skatt | 520 712 | 284 567 | 516 152 | 299 000 | 370 933 |
| Årets resultat | 411 312 | 221 989 | 408 143 | 237 178 | 291 276 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 118 134 | 1 881 827 | 2 058 605 | 1 004 880 | 659 272 |
| Kassa & bank | 1 474 870 | 710 024 | 734 295 | 65 566 | 13 522 |
| Summa tillgångar | 2 118 134 | 1 881 827 | 2 058 605 | 1 004 880 | 659 272 |
| Eget kapital | 1 094 898 | 933 586 | 961 597 | 553 454 | 316 276 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 764 237 | 847 241 | 698 117 | 227 311 | 218 919 |
| Soliditet (%) | 61,4 % | 53,9 % | 62,0 % | 73,0 % | 62,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2021) till 8,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 411 tkr, en nettomarginal på 4,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 61,4 % vid årets slut, ned från 73,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+50,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+81,5 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
37,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 158:ans Fisk ABAB
- 1JOY Fastigheter ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 3P Functional Kinetics ABAB
- 3R4S Konsult ABAB