I likvidation
Elin Backlunds Färg & Design AB
Översikt
Måleri, trädgård och enklare snickeri.
- Registrerat
- 30 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Bransch (SNI)
- SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- Elin Backlunds Färg & Design ABReg 2019-12-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processLikvidation, inledd 2026-04-17
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
514 tkr
▼ 67,5 %Årets resultat
-162 tkr
▼ 200,8 %Tillgångar
212 tkr
▼ 57,9 %Eget kapital
137 tkr
▼ 54,1 %Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
135 tkr
▼ 56,2 %Totala skulder
28 tkr
▼ 82,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 513 704 | 1 579 789 | 1 282 002 | 1 119 000 | 1 416 000 |
| Övriga externa kostnader | 132 720 | 332 405 | 308 029 | - | - |
| Personalkostnader | 325 017 | 695 194 | 573 823 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −154 461 | 265 111 | 31 367 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −161 579 | 236 247 | 8 648 | −116 000 | 208 000 |
| Resultat före skatt | −161 579 | 189 330 | 8 648 | - | - |
| Årets resultat | −161 579 | 160 336 | 8 648 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 99 130 | 143 037 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 212 214 | 404 564 | 280 102 | - | - |
| Kassa & bank | 134 666 | 307 175 | 153 711 | - | - |
| Summa tillgångar | 212 214 | 503 694 | 423 139 | 440 000 | 508 000 |
| Eget kapital | 137 159 | 298 738 | 138 402 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 63 326 | 214 913 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 28 138 | 94 713 | 69 824 | - | - |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 67,0 % | 33,0 % | 30,0 % | 46,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 67,5 % jämfört med 2024, till 514 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 162 tkr, en nettomarginal på −31,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 30,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−30,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−31,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−67,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−117,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
514 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB