Aktivt företag
Elis Jansson VVS Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva VVS-verksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 mars 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gamla Grycksbovägen 53
- Postnummer & ort
- 79138 FALUN
- Registrerat namn
- Elis Jansson VVS AktiebolagReg 1987-03-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,0 mkr
▼ 12,8 %Årets resultat
324 tkr
▲ 592,6 %Tillgångar
2,6 mkr
▼ 20,9 %Eget kapital
708 tkr
▲ 84,3 %Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
411 tkr
▼ 36,5 %Totala skulder
1,8 mkr
▼ 35,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 990 293 | 12 599 888 | 11 372 248 | 8 032 732 | 9 735 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 306 081 | 1 391 022 | 1 410 781 | 1 330 753 | - |
| Personalkostnader | 2 978 247 | 3 303 259 | 3 424 538 | 2 998 117 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 394 136 | 44 976 | −231 435 | −455 086 | - |
| Resultat e. fin. poster | 393 900 | 46 776 | −228 381 | −456 362 | 196 000 |
| Resultat före skatt | 381 186 | 46 776 | −228 381 | −387 362 | - |
| Årets resultat | 323 974 | 46 776 | −228 381 | −387 362 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 63 615 | 15 222 | 0 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 500 393 | 3 225 858 | 2 205 414 | 2 193 036 | - |
| Kassa & bank | 410 551 | 646 606 | 276 996 | 272 291 | - |
| Summa tillgångar | 2 564 008 | 3 241 080 | 2 205 414 | 2 193 036 | - |
| Eget kapital | 708 431 | 384 458 | 337 681 | 566 063 | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 172 431 | 101 405 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 842 863 | 2 856 622 | 1 695 302 | 1 525 568 | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | 25,8 % | 33,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 12,8 % jämfört med 2024, till 11,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 324 tkr, en nettomarginal på 2,9 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB