Aktivt företag

Eljas Motorsport AB

AB Org.nr 5566175369
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva handel med fordon, uthyrning av fordon, rallyverksamhet samt konsultationer inom rally- och motorsport och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
30 oktober 2001
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Bransch (SNI)
SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch (SNI)
SNI 93199 Annan sportverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
79156 FALUN
Registrerat namn
Eljas Motorsport ABReg 2001-10-30

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
953 tkr
▲ 9,7 %
Årets resultat
-258 tkr
▼ 217,5 %
Tillgångar
1,4 mkr
▼ 6,6 %
Eget kapital
677 tkr
▼ 27,6 %
Soliditet
48,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
593 tkr
▲ 78,0 %
Totala skulder
723 tkr
▲ 28,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 953 271 869 250 853 879 1 376 220 1 974 779
Övriga externa kostnader 476 053 426 632 536 450 - -
Personalkostnader 48 988 32 466 15 857 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −56 796 266 859 −110 118 - -
Resultat e. fin. poster −258 407 260 742 127 778 68 498 168 035
Resultat före skatt −258 407 260 742 184 778 - -
Årets resultat −258 407 220 004 184 778 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 668 493 711 362 888 949 - -
Omsättningstillgångar 731 500 786 992 437 737 - -
Kassa & bank 592 752 332 923 221 049 - -
Summa tillgångar 1 399 993 1 498 354 1 326 686 - -
Eget kapital 677 492 935 899 715 895 - -
Långfristiga skulder 109 794 0 32 135 - -
Kortfristiga skulder 612 707 562 455 578 656 - -
Soliditet (%) 48,4 % 62,5 % 54,0 % 34,7 % 31,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 854 tkr (2023) till 953 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 258 tkr, en nettomarginal på −27,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 48,4 % vid årets slut, upp från 34,7 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−27,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−16,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−38,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
953 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Eljas Motorsport AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-12 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Falun

Andra registrerade bolag med säte i Falun.

Alla företag i Falun →