Aktivt företag
Ellerstrand Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Konsultverksamhet inom flygtrafikledning, flygsäkerhet och human factors.
- Registrerat
- 22 januari 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52230 Stödverksamhet avseende lufttransport
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Järnvägsgatan 9 - lgh 1001
- Postnummer & ort
- 26237 ÄNGELHOLM
- Registrerat namn
- Ellerstrand Consulting ABReg 2024-01-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 106,1 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 142,1 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 159,8 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 171,0 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
868 tkr
▲ 915,6 %Totala skulder
301 tkr
▲ 121,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 686 446 | 818 255 |
| Övriga externa kostnader | 282 948 | 204 777 |
| Personalkostnader | 133 810 | 90 936 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 1 264 869 | 522 542 |
| Resultat e. fin. poster | 1 264 869 | 522 542 |
| Resultat före skatt | 1 264 869 | 522 542 |
| Årets resultat | 1 004 308 | 414 899 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 560 612 | 600 747 |
| Kassa & bank | 867 910 | 85 459 |
| Summa tillgångar | 1 560 612 | 600 747 |
| Eget kapital | 1 259 657 | 464 899 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 300 955 | 135 848 |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 106,1 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 59,6 %.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende lufttransport (SNI 52230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
75,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+106,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
79,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ängelholm
Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.
- 0431 BYGGTJÄNST ABAB
- 1337 bemanning ABAB
- 1994 Invest ABAB
- 19Hundra AktiebolagAB
- 1st Fiedler ABAB
- 2525 & LiQuids ABAB
- 2Prove ABAB
- 3 Gräv i Ängelholm ABAB