ELSie & Else AB
Översikt
Bolaget ska hjälpa företag och myndigheter att optimera sin verksamhet genom rådgivning, utbildning, tjänster och konsultativ verksamhet främst avseende management, företagsstrategi, verksamhetsutveckling, inköp, anbud samt samhällsfastigheter. Bolaget skall även investera i värdepapper, juridiska personer och fastigheter.
- Registrerat
- 4 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19140 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- ELSie & Else ABReg 2019-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 800 931 | 2 134 950 | 2 037 830 | 2 272 000 | 1 444 000 |
| Övriga externa kostnader | 286 490 | 248 562 | 239 534 | - | - |
| Personalkostnader | 1 027 037 | 1 018 519 | 847 866 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 487 404 | 867 869 | 995 016 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 490 524 | 915 158 | 1 018 405 | 1 263 000 | 499 000 |
| Resultat före skatt | 361 224 | 679 158 | 758 405 | - | - |
| Årets resultat | 281 313 | 533 304 | 597 025 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 500 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 096 931 | 3 541 771 | 3 044 534 | - | - |
| Kassa & bank | 1 418 399 | 3 216 107 | 2 291 537 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 596 931 | 3 541 771 | 3 044 534 | - | - |
| Eget kapital | 1 924 656 | 1 991 343 | 1 758 039 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 256 193 | 263 646 | 235 713 | - | - |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 85,0 % | 85,0 % | 79,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 15,6 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 281 tkr, en nettomarginal på 15,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB