Aktivt företag
EmbeddedArt Granit AB
Översikt
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom industriteknik, annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling, övrig teknisk konsultverksamhet samt vara stödverksamhet för utbildningsväsendet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 mars 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kyrkgatan 53
- Postnummer & ort
- 83134 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- EmbeddedArt Granit ABReg 2026-06-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
32,5 mkr
▲ 19,6 %Årets resultat
3,6 mkr
▲ 41,3 %Tillgångar
17,6 mkr
▲ 54,2 %Eget kapital
7,7 mkr
▲ 43,9 %Soliditet
43,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
20
Medelantal
Kassa & bank
8,0 mkr
▲ 186,5 %Totala skulder
9,9 mkr
▲ 63,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 32 459 105 | 27 137 654 | 21 683 000 | 14 459 000 | 13 002 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 602 015 | 3 119 103 | - | - | - |
| Personalkostnader | 19 704 850 | 15 568 210 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 502 340 | 3 190 378 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 527 215 | 3 212 793 | 2 812 000 | 1 699 000 | 2 281 000 |
| Resultat före skatt | 4 527 215 | 3 212 793 | - | - | - |
| Årets resultat | 3 555 454 | 2 515 547 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 488 202 | 1 571 510 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 16 083 179 | 9 827 333 | - | - | - |
| Kassa & bank | 7 968 888 | 2 781 199 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 17 571 381 | 11 398 843 | - | - | - |
| Eget kapital | 7 721 001 | 5 365 547 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 850 380 | 6 033 296 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 43,9 % | 47,1 % | 57,7 % | 71,1 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 13,0 mkr (2020) till 32,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 3,6 mkr, en nettomarginal på 11,0 %.
- Soliditeten var 43,9 % vid årets slut, ned från 71,1 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+25,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
46,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
20 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB