Aktivt företag
Emented AB
Översikt
Bolaget jobbar med utveckling av digitala tjänster och produkter med fokus på webbsidor och appar. Grafisk formgivning, UI och UX desgin , Programmering, Branding, Digtial Marknadsföring, Musik och Videoproduktion.
- Registrerat
- 25 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tulegatan 76
- Postnummer & ort
- 17272 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- Emented ABReg 2022-02-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
161 tkr
▼ 19,3 %Årets resultat
-5 tkr
▼ 140,5 %Tillgångar
91 tkr
▼ 4,2 %Eget kapital
46 tkr
▼ 8,9 %Soliditet
50,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
57 tkr
▼ 17,5 %Totala skulder
45 tkr
▲ 1,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 161 499 | 200 035 | 102 906 | 32 285 |
| Övriga externa kostnader | 50 515 | 71 920 | 41 946 | - |
| Personalkostnader | 42 048 | 15 768 | 15 768 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 578 | 14 024 | 16 931 | - |
| Resultat e. fin. poster | −4 529 | 14 068 | 17 021 | 1 403 |
| Resultat före skatt | −4 529 | 14 068 | 17 021 | - |
| Årets resultat | −4 529 | 11 180 | 13 534 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 91 397 | 95 413 | 58 091 | - |
| Kassa & bank | 57 399 | 69 597 | 54 323 | - |
| Summa tillgångar | 91 397 | 95 413 | 58 091 | - |
| Eget kapital | 46 249 | 50 778 | 39 598 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 45 148 | 44 635 | 18 493 | - |
| Soliditet (%) | 50,6 % | 53,2 % | 68,2 % | 69,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 19,3 % jämfört med 2024, till 161 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 5 tkr, en nettomarginal på −2,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 50,6 % vid årets slut, ned från 69,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+25,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
2,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
161 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1,1 Impact ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 12 Tum Bygg ABAB
- 120ft Factory ABAB