Aktivt företag
Emil's Photo Equipment AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva handel inom fotografisk och videografisk utrustning och tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47782 Detaljhandel med fotoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klista 155
- Postnummer & ort
- 75592 UPPSALA
- Registrerat namn
- Photo Equipment International ABReg 2025-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,8 mkr
▲ 326,8 %Årets resultat
658 tkr
▲ 268,7 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 178,2 %Eget kapital
862 tkr
▲ 323,4 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
341 tkr
▲ 226,1 %Totala skulder
582 tkr
▲ 84,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 835 174 | 1 132 994 |
| Övriga externa kostnader | 756 038 | 179 283 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 839 940 | 232 176 |
| Resultat e. fin. poster | 829 110 | 224 801 |
| Resultat före skatt | 829 110 | 224 801 |
| Årets resultat | 658 182 | 178 493 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 443 876 | 518 986 |
| Kassa & bank | 340 974 | 104 567 |
| Summa tillgångar | 1 443 876 | 518 986 |
| Eget kapital | 861 675 | 203 493 |
| Långfristiga skulder | 280 000 | 280 000 |
| Kortfristiga skulder | 302 201 | 35 493 |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 39,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 658 tkr, en nettomarginal på 13,6 %.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut, upp från 39,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med fotoutrustning (SNI 47782). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
76,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB