Aktivt företag

EmilFixar AB

AB Org.nr 5592145303
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva konstnärlig verksamhet. Företaget målar tavlor samt bygger förmål i trä. Företaget ska sälja egen byggda möbler.

Registrerat
12 augusti 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 90120 Bildkonst
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Gläntstigen 6B
Postnummer & ort
14137 HUDDINGE
Registrerat namn
EmilFixar ABReg 2024-04-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,7 mkr
▲ 45,2 %
Årets resultat
329 tkr
▲ 175,2 %
Tillgångar
671 tkr
▲ 24,2 %
Eget kapital
456 tkr
▲ 100,9 %
Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
430 tkr
▲ 9,6 %
Totala skulder
214 tkr
▼ 31,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 659 702 1 142 745 1 302 310 591 000 147 958
Övriga externa kostnader 584 042 400 858 334 813 - 122 757
Personalkostnader 512 651 455 815 327 923 - 25 779
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 421 189 153 560 404 202 - −578
Resultat e. fin. poster 417 913 153 383 399 912 −4 000 −578
Resultat före skatt 417 913 153 383 399 912 - −578
Årets resultat 329 029 119 579 315 244 - −578
Balansräkning
Anläggningstillgångar 52 939 - - - -
Omsättningstillgångar 617 578 539 704 543 991 - 92 138
Kassa & bank 429 599 391 880 410 164 - 85 601
Summa tillgångar 670 517 539 704 543 991 - 92 138
Eget kapital 456 113 227 084 357 505 - 46 359
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 214 404 312 620 186 486 - 45 779
Soliditet (%) 68,0 % - - 33,0 % 50,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 45,2 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 329 tkr, en nettomarginal på 19,8 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, upp från 33,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+45,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+83,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
72,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför EmilFixar AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-28 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huddinge

Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.

Alla företag i Huddinge →