Aktivt företag
EmilNyström Media AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget ska bedriva verksamhet inom fotografering, media- produktion, webbdesign, film och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 maj 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kalkvägen 6
- Postnummer & ort
- 90740 UMEÅ
- Registrerat namn
- EmilNyström Media ABReg 2014-06-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
15,2 mkr
▲ 86,2 %Årets resultat
3,6 mkr
▲ 206,2 %Tillgångar
9,4 mkr
▲ 89,1 %Eget kapital
5,6 mkr
▲ 82,8 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▲ 48,9 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 26,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 194 871 | 8 158 463 | 5 138 086 | 7 784 000 | 6 562 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 103 041 | 512 153 | 757 966 | - | - |
| Personalkostnader | 3 515 586 | 2 977 373 | 2 142 225 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 999 080 | 1 928 817 | 1 161 959 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 056 162 | 1 971 466 | 1 164 129 | 2 248 000 | 859 000 |
| Resultat före skatt | 4 536 162 | 1 481 466 | 1 164 129 | - | - |
| Årets resultat | 3 596 273 | 1 174 430 | 922 976 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 709 328 | 702 407 | 626 362 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 8 718 953 | 4 283 984 | 4 884 689 | - | - |
| Kassa & bank | 3 939 190 | 2 645 175 | 3 758 413 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 428 281 | 4 986 391 | 5 511 051 | - | - |
| Eget kapital | 5 619 808 | 3 073 534 | 2 399 105 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 798 473 | 1 422 857 | 3 111 946 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 69,0 % | 44,0 % | 73,0 % | 15,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,1 mkr (2022) till 15,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 3,6 mkr, en nettomarginal på 23,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+86,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
64,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB