Aktivt företag
Emmyra AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom mode och design av kläder, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Krukmakargatan 49 lgh 1503
- C/o
- c/o Emmy Rappe
- Postnummer & ort
- 11741 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Emmyra ABReg 2014-06-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
104 tkr
▲ 104,0 %Årets resultat
48 tkr
▲ 24,6 %Tillgångar
300 tkr
▲ 29,1 %Eget kapital
120 tkr
▼ 1,4 %Soliditet
39,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
209 tkr
▲ 45,5 %Totala skulder
180 tkr
▲ 62,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 103 526 | 50 752 | 30 000 | 317 000 |
| Övriga externa kostnader | 11 500 | 4 200 | - | - |
| Personalkostnader | 3 267 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 59 414 | 46 552 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 60 514 | 48 323 | −51 000 | 156 000 |
| Resultat före skatt | 60 514 | 48 323 | - | - |
| Årets resultat | 48 276 | 38 734 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 299 784 | 232 270 | - | - |
| Kassa & bank | 208 932 | 143 643 | - | - |
| Summa tillgångar | 299 784 | 232 270 | - | - |
| Eget kapital | 119 558 | 121 282 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 180 226 | 110 988 | - | - |
| Soliditet (%) | 39,9 % | 52,2 % | 77,5 % | 76,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 48 tkr, en nettomarginal på 46,6 %.
- Soliditeten var 39,9 % vid årets slut, ned från 76,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
57,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
46,6 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−31,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB