Aktivt företag
En nypa salt AB
Översikt
Bolaget skall bedriva reklamproduktion, Tv-produktion, journalistisk verksamhet, litterär produktion, kokboksproduktion, matlagningskurser, catering, sommelierverksamhet, föreläsningsverksamhet, undervisning, programledare, scenframträdanden och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Bransch (SNI)
- SNI 60200 Planering och sändning av tv-program samt distribution av video
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tellusborgsvägen 47B
- C/o
- Lotta Lundgren
- Postnummer & ort
- 12633 HÄGERSTEN
- Registrerat namn
- En nypa salt ABReg 2014-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
751 tkr
▼ 51,4 %Årets resultat
9 tkr
▼ 98,7 %Tillgångar
7,7 mkr
▼ 7,3 %Eget kapital
7,3 mkr
▼ 8,4 %Soliditet
95,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5,3 mkr
▼ 16,6 %Totala skulder
283 tkr
▼ 33,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 751 090 | 1 546 135 | 1 392 014 | 2 421 090 | 2 403 000 |
| Övriga externa kostnader | 136 470 | 132 202 | 117 547 | 165 717 | - |
| Personalkostnader | 603 204 | 701 398 | 682 637 | 1 674 193 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −61 843 | 665 848 | 499 912 | 467 065 | - |
| Resultat e. fin. poster | −8 042 | 897 575 | 629 407 | 374 134 | −743 000 |
| Resultat före skatt | 15 958 | 897 575 | 629 407 | 374 134 | - |
| Årets resultat | 9 344 | 712 526 | 571 270 | 374 134 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 984 939 | 1 965 000 | 1 965 000 | 1 672 179 | - |
| Omsättningstillgångar | 5 763 974 | 6 395 000 | 5 978 083 | 6 123 791 | - |
| Kassa & bank | 5 288 008 | 6 343 619 | 5 789 954 | 5 532 551 | - |
| Summa tillgångar | 7 748 913 | 8 360 000 | 7 943 083 | 7 795 970 | - |
| Eget kapital | 7 265 670 | 7 934 182 | 7 721 656 | 7 587 886 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 283 243 | 425 818 | 221 427 | 208 084 | - |
| Soliditet (%) | 95,8 % | 94,9 % | 97,2 % | 97,3 % | 88,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 51,4 % jämfört med 2024, till 751 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 9 tkr, en nettomarginal på 1,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 95,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−51,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−25,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
751 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hägersten
Andra registrerade bolag med säte i Hägersten.
- :Part Global ABAB
- +Moveco ABAB
- 08 Bilkonsult ABAB
- 08 fönsterputs Hägersten HandelsbolagHB
- 08 Stadsbetong ABAB
- 0xbadc0de ABAB
- 0xjsi ABAB
- 1.0 Erik Bergström AktiebolagAB