Aktivt företag

Endins Bygg AB

AB Org.nr 5569510786
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet, handel med byggnadsvaror samt uthyrning av anläggningsmaskiner inom bygg- och anläggningsbranschen. Därutöver skall bolaget äga och förvalta lös och fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
29 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Svampgatan 2
Postnummer & ort
57343 TRANÅS
Registrerat namn
Endins Bygg ABReg 2013-11-29

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
260 tkr
▼ 23,9 %
Årets resultat
-6 tkr
▼ 105,6 %
Tillgångar
851 tkr
▼ 24,9 %
Eget kapital
208 tkr
▼ 2,6 %
Soliditet
24,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
162 tkr
▲ 114,0 %
Totala skulder
640 tkr
▼ 30,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 260 197 341 922 621 301 200 453 116 234
Övriga externa kostnader 85 415 88 053 65 832 54 814 77 773
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 22 558 149 116 266 150 93 199 19 390
Resultat e. fin. poster −6 144 111 454 243 244 78 651 6 699
Resultat före skatt −5 586 108 004 243 244 78 651 6 699
Årets resultat −5 586 99 029 243 244 78 651 6 699
Balansräkning
Anläggningstillgångar 552 892 764 460 728 491 499 947 466 592
Omsättningstillgångar 298 374 368 360 324 283 147 859 114 664
Kassa & bank 162 323 75 861 97 704 140 626 102 284
Summa tillgångar 851 266 1 132 820 1 052 774 647 806 581 256
Eget kapital 208 034 213 621 414 592 171 348 92 697
Långfristiga skulder 608 348 828 596 489 683 466 631 450 307
Kortfristiga skulder 31 992 87 153 148 499 9 827 38 252
Soliditet (%) 24,7 % 19,1 % 39,4 % 26,5 % 15,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 621 tkr (2023) till 260 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 6 tkr, en nettomarginal på −2,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 24,7 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−2,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Endins Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-06 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Tranås

Andra registrerade bolag med säte i Tranås.

Alla företag i Tranås →