Aktivt företag

Eneby bygg och fasadteknik AB

AB Org.nr 5592496607
← Tillbaka

Översikt

Företaget ska arbeta med bygg och renovering av fasader på mindre hus och större fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
25 mars 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43310 Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Stenkullegatan 10
Postnummer & ort
60208 NORRKÖPING
Registrerat namn
Eneby bygg och fasadteknik ABReg 2020-03-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,4 mkr
▲ 65,8 %
Årets resultat
-36 tkr
▼ 704,9 %
Tillgångar
344 tkr
▼ 37,4 %
Eget kapital
254 tkr
▼ 25,3 %
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
232 tkr
▲ 460,7 %
Totala skulder
90 tkr
▲ 12,5 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 422 678 857 818 1 247 830 2 295 881 2 752 263
Övriga externa kostnader 120 364 133 710 141 807 188 871 159 648
Personalkostnader 675 964 227 709 636 331 1 132 352 734 363
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −166 949 13 902 −119 272 157 042 640 901
Resultat e. fin. poster −165 771 3 274 −146 371 142 091 637 982
Resultat före skatt −36 025 8 042 3 225 104 091 427 353
Årets resultat −36 025 5 956 768 96 028 338 994
Balansräkning
Anläggningstillgångar 93 456 189 110 614 699 729 939 310 303
Omsättningstillgångar 250 718 360 821 116 585 370 349 947 882
Kassa & bank 232 289 41 427 50 630 111 178 533 774
Summa tillgångar 344 174 549 931 731 284 1 100 288 1 258 185
Eget kapital 254 328 340 353 334 396 333 628 417 600
Långfristiga skulder - 0 155 000 197 000 97 163
Kortfristiga skulder 89 846 79 832 107 374 285 550 497 312
Soliditet (%) - - - 50,8 % 48,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 65,8 % jämfört med 2025, till 1,4 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 36 tkr, en nettomarginal på −2,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, puts-, fasad- och stuckatörsarbeten (SNI 43310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+65,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−15,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−14,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Eneby bygg och fasadteknik AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-04-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-04-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-06-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-05-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-04-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-03-12 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Norrköping

Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.

Alla företag i Norrköping →