Aktivt företag
Eneby Restaurang AB
Översikt
Företaget skall bedriva restaurang och pizzeria, catering samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Renstjärnagatan 22
- Postnummer & ort
- 60212 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Eneby Restaurang ABReg 2020-05-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,9 mkr
▲ 27,3 %Årets resultat
225 tkr
▲ 2189,3 %Tillgångar
522 tkr
▲ 87,7 %Eget kapital
464 tkr
▲ 94,4 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
372 tkr
▲ 277,1 %Totala skulder
57 tkr
▲ 46,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 906 354 | 3 069 240 | 3 103 286 | 3 067 865 | 2 460 417 |
| Övriga externa kostnader | 819 784 | 630 175 | 659 723 | - | - |
| Personalkostnader | 891 230 | 898 543 | 678 034 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 282 904 | −9 180 | 330 182 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 281 613 | −10 791 | 329 400 | 169 347 | 66 358 |
| Resultat före skatt | 281 613 | −10 791 | 329 400 | - | - |
| Årets resultat | 225 460 | −10 791 | 261 505 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 597 | 54 389 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 521 645 | 264 318 | 622 838 | - | - |
| Kassa & bank | 371 775 | 98 595 | 505 499 | - | - |
| Summa tillgångar | 521 645 | 277 915 | 677 227 | - | - |
| Eget kapital | 464 339 | 238 879 | 499 670 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 57 306 | 39 036 | 177 557 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 86,0 % | 73,8 % | 39,1 % | 21,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 27,3 % jämfört med 2024, till 3,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 225 tkr, en nettomarginal på 5,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut, upp från 39,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
48,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
977 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- (a) Little Mandarin HandelsbolagHB
- 011 Allservice ABAB
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 2 B Curious ABAB