Aktivt företag

Engaleda AB

AB Org.nr 5593116220
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-14

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom industri och IT samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
12 april 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Östra Rådhusgatan 6
Postnummer & ort
90326 UMEÅ
Registrerat namn
Engaleda ABReg 2021-08-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
24,4 mkr
▲ 108,2 %
Årets resultat
2,9 mkr
▲ 149774,7 %
Tillgångar
11,4 mkr
▲ 124,8 %
Eget kapital
4,1 mkr
▲ 253,1 %
Soliditet
48,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▲ 126,0 %
Totala skulder
5,6 mkr
▲ 61,8 %
Nyckeltal 20242023202220212021
Resultaträkning
Nettoomsättning 24 429 704 11 731 534 12 637 791 1 881 000 1 880 763
Övriga externa kostnader 1 745 972 1 399 891 997 023 - 94 093
Personalkostnader 9 984 969 5 314 852 5 470 520 - 926 733
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 4 977 920 33 322 1 617 795 - 202 394
Resultat e. fin. poster 4 987 186 24 982 1 605 149 199 000 199 106
Resultat före skatt 3 713 186 24 982 1 177 149 - 149 106
Årets resultat 2 925 554 1 952 912 299 - 117 648
Balansräkning
Anläggningstillgångar 65 630 31 000 - - -
Omsättningstillgångar 11 319 041 5 034 145 5 743 719 - 2 674 882
Kassa & bank 3 928 621 1 738 182 1 441 397 - 924 022
Summa tillgångar 11 384 671 5 065 145 5 743 719 - 2 674 882
Eget kapital 4 081 454 1 155 900 1 653 947 - 741 648
Långfristiga skulder - 0 375 000 - 682 900
Kortfristiga skulder 5 551 217 3 431 245 3 236 772 - 1 200 334
Soliditet (%) 48,1 % 30,3 % 35,0 % 29,2 % 29,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 108,2 % jämfört med 2023, till 24,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 2,9 mkr, en nettomarginal på 12,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 48,1 % vid årets slut, upp från 29,2 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+108,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+135,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
71,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
15 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Engaleda AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-19

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-22 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Umeå

Andra registrerade bolag med säte i Umeå.

Alla företag i Umeå →