Aktivt företag
Engelholms Köksmontage AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bygg- och anläggningsarbete och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 31004 Tillverkning av köksinredningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ölandsgatan 15
- C/o
- Henrik Andersson
- Postnummer & ort
- 26243 ÄNGELHOLM
- Registrerat namn
- Engelholms Köksmontage ABReg 2021-05-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,7 mkr
▲ 75,0 %Årets resultat
142 tkr
▲ 61,3 %Tillgångar
868 tkr
▲ 42,2 %Eget kapital
557 tkr
▲ 34,2 %Soliditet
64,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
675 tkr
▲ 46,6 %Totala skulder
312 tkr
▲ 59,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 673 840 | 1 528 274 | 1 414 726 | 1 441 294 | 402 000 |
| Övriga externa kostnader | 305 396 | 331 972 | 451 723 | 163 042 | - |
| Personalkostnader | 729 441 | 605 494 | 606 783 | 555 900 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 179 541 | 108 160 | −27 169 | 353 674 | - |
| Resultat e. fin. poster | 179 666 | 104 940 | −27 185 | 353 049 | 30 000 |
| Resultat före skatt | 179 666 | 104 940 | −27 185 | 353 049 | - |
| Årets resultat | 141 952 | 87 992 | −27 185 | 280 193 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 868 056 | 610 438 | 525 212 | 555 142 | - |
| Kassa & bank | 674 945 | 460 543 | 510 744 | 487 560 | - |
| Summa tillgångar | 868 056 | 610 438 | 525 212 | 555 142 | - |
| Eget kapital | 556 542 | 414 590 | 326 598 | 353 783 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | 12 364 | - |
| Kortfristiga skulder | 311 514 | 195 848 | 198 614 | 188 995 | - |
| Soliditet (%) | 64,1 % | 67,9 % | 62,2 % | 63,7 % | 42,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2024) till 2,7 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 142 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 64,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av köksinredningar (SNI 31004). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+75,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+60,6 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
25,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-03-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ängelholm
Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.
- 0431 BYGGTJÄNST ABAB
- 1337 bemanning ABAB
- 1994 Invest ABAB
- 19Hundra AktiebolagAB
- 1st Fiedler ABAB
- 2525 & LiQuids ABAB
- 2Prove ABAB
- 3 Gräv i Ängelholm ABAB