Aktivt företag
Enkla Kassen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 24276
- C/o
- Enkla Kassen AB
- Postnummer & ort
- 10451 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Enkla Kassen ABReg 2017-08-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▼ 22,6 %Årets resultat
-1,7 mkr
▲ 48,4 %Tillgångar
169 tkr
▼ 69,6 %Eget kapital
158 tkr
▼ 40,2 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
38 tkr
▼ 77,4 %Totala skulder
11 tkr
▼ 96,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 637 392 | 2 115 649 | 2 234 510 | 2 864 409 | 2 877 731 |
| Övriga externa kostnader | 1 121 958 | 2 237 624 | 1 361 035 | 885 086 | 781 553 |
| Personalkostnader | 969 104 | 1 613 569 | 1 446 598 | 1 015 879 | 479 537 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 669 356 | −3 251 998 | −1 946 894 | −759 195 | −18 662 |
| Resultat e. fin. poster | −1 682 508 | −3 260 510 | −1 956 496 | −771 893 | −30 937 |
| Resultat före skatt | −1 682 508 | −3 260 510 | −1 956 496 | −771 893 | −30 937 |
| Årets resultat | −1 682 508 | −3 260 510 | −1 956 496 | −771 893 | −30 937 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 168 902 | 555 974 | 846 705 | 681 666 | 1 535 246 |
| Kassa & bank | 38 134 | 168 667 | 522 806 | 382 404 | 1 087 694 |
| Summa tillgångar | 168 902 | 555 974 | 846 705 | 681 666 | 1 535 246 |
| Eget kapital | 158 237 | 264 690 | 350 200 | 377 694 | 1 149 587 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 59 259 | 148 144 | 292 593 |
| Kortfristiga skulder | 10 665 | 291 284 | 437 246 | 155 828 | 93 066 |
| Soliditet (%) | - | 48,0 % | 41,0 % | 55,0 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 1,7 mkr, en nettomarginal på −102,8 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47113). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−102,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−102,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2019-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-06-30)
Registrerad: 2019-01-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB