Aktivt företag
Enköping Nynäs Gårds Förvaltning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-07-12
Aktiebolaget ska bedriva drift och utveckling av jordbruksverksamheten på Nynäs Gård Enköping samt äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
- Bransch (SNI)
- SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nynäs gård 3
- Postnummer & ort
- 74948 ENKÖPING
- Registrerat namn
- Enköping Nynäs Gårds Förvaltning ABReg 2022-02-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▲ 2,3 %Årets resultat
424 kr
▲ 100,3 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 4,9 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 0,0 %Soliditet
58,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
293 tkr
▼ 16,7 %Totala skulder
714 tkr
▼ 11,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 315 415 | 2 263 255 | 2 326 979 | 3 402 075 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 665 418 | 1 645 478 | 1 264 050 | 1 770 569 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 198 | −221 125 | 167 811 | 123 457 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 424 | −200 544 | 184 171 | 107 833 | 0 |
| Resultat före skatt | 424 | −154 345 | 137 972 | 107 833 | 0 |
| Årets resultat | 424 | −154 345 | 109 423 | 85 589 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 210 200 | 1 114 700 | 852 200 | 1 080 950 | - |
| Omsättningstillgångar | 526 754 | 711 468 | 1 195 405 | 1 625 046 | - |
| Kassa & bank | 293 296 | 352 162 | 966 715 | 928 072 | - |
| Summa tillgångar | 1 736 954 | 1 826 168 | 2 047 605 | 2 705 996 | - |
| Eget kapital | 1 022 661 | 1 022 237 | 1 176 582 | 1 067 417 | - |
| Långfristiga skulder | 545 621 | 42 410 | 540 671 | 893 869 | - |
| Kortfristiga skulder | 168 672 | 761 521 | 284 153 | 744 710 | - |
| Soliditet (%) | 58,9 % | 56,0 % | 59,3 % | 39,4 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,3 % jämfört med 2024, till 2,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 424 kr, en nettomarginal på 0,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,9 % vid årets slut, upp från 39,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende växtodling (SNI 01610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−12,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Enköping Nynäs Gårds Förvaltning AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enköping
Andra registrerade bolag med säte i Enköping.
- 10ans byggtjänst ABAB
- 12Konsult ABAB
- 2 Transform ABAB
- 24karat Taxi ABAB
- 36th Gym ABAB
- 3D Solution CM ABAB
- 44 RKN Holding ABAB
- 749 Träning & Nutrition ABAB