Aktivt företag
Enöga Stockholm AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är måleriarbeten inom byggnadsindustrin och privatpersoner, samt djurhållning, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 november 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14191 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Enöga Stockholm ABReg 2022-02-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▲ 5,8 %Årets resultat
94 tkr
▼ 50,8 %Tillgångar
467 tkr
▲ 32,6 %Eget kapital
113 tkr
▲ 508,7 %Soliditet
24,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
81 tkr
▲ 9,0 %Totala skulder
355 tkr
▲ 6,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 262 660 | 2 138 304 | 1 661 163 | 1 205 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 425 131 | 469 229 | 464 053 | - | - |
| Personalkostnader | 649 090 | 588 223 | 667 408 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 122 950 | 191 640 | −255 849 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 121 695 | 191 375 | −255 996 | 69 000 | −30 000 |
| Resultat före skatt | 121 695 | 191 375 | −255 996 | - | - |
| Årets resultat | 94 103 | 191 375 | −255 996 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 84 205 | 13 000 | 6 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 383 267 | 339 617 | 407 401 | - | - |
| Kassa & bank | 81 114 | 74 395 | 60 965 | - | - |
| Summa tillgångar | 467 472 | 352 617 | 413 901 | - | - |
| Eget kapital | 112 603 | 18 500 | −172 874 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 354 869 | 334 117 | 586 775 | - | - |
| Soliditet (%) | 24,1 % | 5,2 % | -41,8 % | 37,9 % | 106,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 2,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 94 tkr, en nettomarginal på 4,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,1 % vid årets slut, ned från 37,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+23,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
83,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB