Aktivt företag

Entrence AB

AB Org.nr 5593506859
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-08-03

Import, tillverkning och försäljning av belysningsutrustning.

Registrerat
3 december 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46433 Partihandel med elartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Magasinsgatan 6b
C/o
Eddie Carlén
Postnummer & ort
43437 KUNGSBACKA
Registrerat namn
Entrence ABReg 2021-12-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
13,0 mkr
▲ 14,7 %
Årets resultat
1,2 mkr
▲ 31,7 %
Tillgångar
8,0 mkr
▼ 27,0 %
Eget kapital
2,6 mkr
▲ 84,4 %
Soliditet
42,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 209,1 %
Totala skulder
4,4 mkr
▼ 51,4 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 13 015 602 11 351 217 3 370 680 1 162 540
Övriga externa kostnader 2 476 803 2 069 091 600 843 42 781
Personalkostnader 2 255 434 1 583 670 410 792 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 2 079 187 1 495 345 259 496 482 185
Resultat e. fin. poster 2 021 175 1 516 342 249 777 482 322
Resultat före skatt 1 503 175 1 136 342 249 777 362 322
Årets resultat 1 182 765 898 073 189 778 287 713
Balansräkning
Anläggningstillgångar 580 085 563 584 196 657 17 800
Omsättningstillgångar 7 429 644 10 402 663 3 671 682 1 382 128
Kassa & bank 2 640 772 854 326 516 301 389 203
Summa tillgångar 8 009 729 10 966 247 3 868 339 1 399 928
Eget kapital 2 583 329 1 400 564 502 491 312 713
Långfristiga skulder 0 4 270 002 - -
Kortfristiga skulder 4 408 400 4 795 681 3 245 848 967 215
Soliditet (%) 42,0 % 16,0 % 15,0 % 29,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 13,0 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 9,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 42,0 % vid årets slut, upp från 29,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elartiklar (SNI 46433). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+123,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Entrence AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-08-02

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-24 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Kungsbacka

Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.

Alla företag i Kungsbacka →