Enzo Media AB
Översikt
Bolaget ska bedriva partihandel med kläder och skodon samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet och affärsutveckling inom reklam och profilbranschen. Den huvudsakliga verksamheten är inom profil och presentreklambranschen, dvs säljer produkter med företagets logotyp på för att bygga deras varumärke. Aven kallat produktmedia. Yogaverksamhet, undervisning.
- Registrerat
- 28 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46900 Icke-specialiserad partihandel
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 85690 Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brakmarsvägen 14
- C/o
- Maria Härten
- Postnummer & ort
- 13567 TYRESÖ
- Registrerat namn
- Enzo Media ABReg 2019-05-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 925 396 | 2 215 122 | 2 759 183 | 2 539 757 | 2 195 162 |
| Övriga externa kostnader | 263 824 | 247 800 | 285 787 | 278 505 | 251 298 |
| Personalkostnader | 370 464 | 366 420 | 531 012 | 570 717 | 498 893 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 424 220 | 200 216 | 189 838 | −21 752 | 127 743 |
| Resultat e. fin. poster | 424 452 | 201 229 | 190 995 | −30 826 | 127 058 |
| Resultat före skatt | 352 452 | 197 137 | 136 629 | 43 389 | 77 061 |
| Årets resultat | 271 723 | 147 170 | 100 157 | 22 023 | 55 823 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 140 | 22 852 | 36 564 | 50 276 | 98 988 |
| Omsättningstillgångar | 832 395 | 798 480 | 976 780 | 774 674 | 753 680 |
| Kassa & bank | 551 860 | 550 201 | 476 583 | 431 271 | 345 989 |
| Summa tillgångar | 841 535 | 821 332 | 1 013 344 | 824 950 | 852 668 |
| Eget kapital | 367 809 | 346 086 | 448 917 | 348 760 | 326 736 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 254 586 | 328 106 | 421 379 | 387 508 | 363 035 |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 56,0 % | 56,0 % | 51,0 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 32,1 % jämfört med 2025, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 272 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut, upp från 51,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel (SNI 46900). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tyresö
Andra registrerade bolag med säte i Tyresö.
- .nstruct ABAB
- 1 Pipe Söderort ABAB
- 135 Invest ABAB
- 1A Lindalens Omsorg Stockholm ABAB
- 2 by 2 Mark ABAB
- 2 Lööf AktiebolagAB
- 24Style ABAB
- 2B Artist ABAB